Gran Canaria

Ostrov Gran Canaria sa nachádza v Atlantickom oceáne približne 150 km od severozápadného pobrežia Afriky v blízkosti Obratníka raka. Vzdialenosť od juhozápadného okraja Európy je približne 1 400 km. Počet obyvateľov dosahuje 850 000, čo predstavuje približne 40% všetkých obyvateľov súostrovia Kanárske ostrovy. Veľkosť ostrova je 1 560 km2. Ostrov je kruhového tvaru s priemerom cca 50 km a dĺžkou pobrežia 250 km, z čoho 50 km predstavujú piesočné pláže. Hlavné mesto Las Palmas, pôvodne nazývané Real de Las Palmas, založil 24. júna 1478 Juan Rejón, ktorý velil prvej invázii kastílskej armády. Počas svojej prvej cesty do Ameriky v roku 1492 strávil určitý čas v Las Palmas aj Krištof Kolumbus. V súčasnosti je Las Palmas spoločne so Santa Cruz de Tenerife hlavným mesto súostrovia Kanárske ostrovy.

Gran Canaria

Duny Maspalomas sú symbolom juhu ostrova.

Sopečný pôvod ostrova Gran Canaria

Približne 80% masy ostrova vzniklo v období miocénu (pred 14 až 9 miliónmi rokov). Celý proces vzniku ostrova trval približne 200 000 rokov a nazýva sa starým cyklom. V tomto období bolo vyvrhnutých približne 1 000 km3 horniny, najmä alkalických čadičov. Toto obdobie bolo nasledované obdobím erózie, ktoré trvalo približne 4 milióny rokov. Druhý cyklus sopečných erupcií sa odohrával približne v období pred 4,5 až 3,4 miliónmi rokov. Posledné obdobie cyklu sopečnej aktivity začalo asi pred 2,8 miliónmi rokov. K poslednej erupcii na ostrove došlo približne pred 3 500 rokmi.

Zájazdy na Gran Canariu >>>           

Aktuálne typy na dovolenku >>>

Gran Canaria

Vnútrozemie ostrova tvoria horské masívy sopečného pôvodu. Vietor a dážď za tisícročia vymodelovali množstvo úžasných monolitov, ako napríklad Roque Nublo.

Ostrov večnej jari

Ostrov Gran Canaria je známy širokou škálou mikroklimatických oblastí. Priemerné denné teploty sa pohybujú od 20°C v zimných mesiacoch do 26°C v letných mesiacoch. Nočné teploty v pobrežných oblastiach ani v najchladnejších mesiacoch neklesajú pod 10°C na západe a severe ostrova, resp. 15°C na východe a juhu ostrova. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 200 mm, pričom júl, august a september sú mesiacmi bez zrážok. Väčšina dažďových zrážok spadne v zimných mesiacoch, ale aj to najmä na severe ostrova a vo vnútrozemí. Slnečný svit sa celoročne pohybuje v rozpätí 11 – 13 hodín. Sever ostrova a vnútrozemie sú často zahalené oblakmi, ale na juhu ostrova sa oblačné dni, s výnimkou zimy vyskytujú veľmi zriedkavo.

Zájazdy na Gran Canariu >>>

Aktuálne typy na dovolenku >>>

Gran Canaria

Mestečko Puerto de Mogán je považované za najromantickejšie miesto na ostrove.

Celý ostrov je rozdelený na 21 správnych oblastí (municipalieties): Agaete, Agüimes, Artenara, Arucas, Firgas, Gáldar, Ingenio, La Aldea de San Nicolás, Las Palmas de Gran Canaria, Mogán, Moya, San Bartolomé de Tirajana, Santa Brígida, Santa Lucía de Tirajana, Santa María de Guía, Tejeda, Telde, Teror, Valleseco, Valsequillo a Vega de San Mateo. Gran Canaria je hrdá na svoje prírodné krásy. Na takmer polovici rozlohy ostrova – 667 km2 (43%) – sa nachádzajú chránené územia s rôznym stupňom ochrany.

Naše hotely sa nachádzajú najmä v najjužnejšej časti ostrova v letovisku Maspalomas, v jeho častiach Playa del Inglés, Meloneras a Sonnenland a v stredisku San Augustín. Popis hotelov nájdete v našom on-line katalógu.

Upozorňujeme, že na večere sa vyžaduje vo väčšine hotelov a rezortov s tromi a viac hviezdičkami vhodné spoločenské oblečenie. Za nevhodné sa u pánov považujú krátke nohavice, sandále alebo šľapky, tričká bez rukávov. U dám plážové oblečenie, odporúča sa nohavice alebo sukňa a blúzka.

Zájazdy na Gran Canariu >>>

Aktuálne typy na dovolenku >>>

Gran Canaria

Maják v Maspalomas pomáha pri navigácii už viac ako 100 rokov.