Kanárske ostrovy sú španielske súostrovie a najjužnejšia autonómna oblasť Španielska, nachádzajúca sa v Atlantickom oceáne v oblasti známej ako Macaronesia, v najbližšom bode 100 kilometrov západne od Maroka. Kanárske ostrovy sa geograficky nachádzajú na africkej tektonickej platni, ale súostrovie je ekonomicky a politicky európske, pretože je súčasťou Európskej únie.

Osem hlavných ostrovov predstavuje (od najväčšieho po najmenší) Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro a La Graciosa. Súostrovie zahŕňa aj päť menších ostrovov a ostrovčekov: Alegranza, Isla de Lobos, Montaña Clara, Roque del Oeste a Roque del Este. Zahŕňa tiež sériu susediacich skál Salmor, Fasnia, Bonanza, Garachico a Anaga. V staroveku sa ostrovy často označovali ako „ostrovy šťastia“. Kanárske ostrovy sú najjužnejším regiónom Španielska a najväčším a najľudnatejším súostrovím Macaronesie. Historicky boli Kanárske ostrovy považované za most medzi štyrmi kontinentmi: Afrikou, Severnou Amerikou, Južnou Amerikou a Európou.

Pláže súostrovia, podnebie a rôzne prírodné zaujímavosti, ako národné parky Dunas Maspalomas na Gran Canarii alebo Teide na Tenerife, tretia najvyššia sopka na svete meraná od základne na morskom dne. Ostrovy sú hlavným turistickým cieľom viac ako 12 miliónov návštevníkov ročne, najmä ostrovy Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote. Ostrovy majú subtropické podnebie s dlhými horúcimi letami a mierne teplými zimami. Na súostroví existujú zelené plochy a aj púšť. Vysoké hory ostrovov sú vďaka svojej polohe nad vrstvou inverzi ideálne pre astronomické pozorovania. Z tohto dôvodu boli na ostrovoch vybudované dve profesionálne observatóriá, Observatórium Teide na ostrove Tenerife a Observatórium Roque de los Muchachos na ostrove La Palma.