Gran Canaria

Gran Canaria

Things to do - general

Ostrov Gran Canaria sa nachádza v Atlantickom oceáne približne 150 km od severozápadného pobrežia Afriky v blízkosti Obratníka raka. Vzdialenosť od juhozápadného okraja Európy je približne 1 400 km. Počet obyvateľov dosahuje 850 000, čo predstavuje približne 40% všetkých obyvateľov súostrovia Kanárske ostrovy. Veľkosť ostrova je 1 560 km2. Ostrov je kruhového tvaru s priemerom cca 50 km a dĺžkou pobrežia 250 km, z čoho 50 km predstavujú piesočné pláže. Hlavné mesto Las Palmas, pôvodne nazývané Real de Las Palmas, založil 24. júna 1478 Juan Rejón, ktorý velil prvej invázii kastílskej armády. Počas svojej prvej cesty do Ameriky v roku 1492 strávil určitý čas v Las Palmas aj Krištof Kolumbus. V súčasnosti je Las Palmas spoločne so Santa Cruz de Tenerife hlavným mesto súostrovia Kanárske ostrovy.

Približne 80% masy ostrova vzniklo v období miocénu (pred 14 až 9 miliónmi rokov). Celý proces vzniku ostrova trval približne 200 000 rokov a nazýva sa starým cyklom. V tomto období bolo vyvrhnutých približne 1 000 km3 horniny, najmä alkalických čadičov. Toto obdobie bolo nasledované obdobím erózie, ktoré trvalo približne 4 milióny rokov. Druhý cyklus sopečných erupcií sa odohrával približne v období pred 4,5 až 3,4 miliónmi rokov. Posledné obdobie cyklu sopečnej aktivity začalo asi pred 2,8 miliónmi rokov. K poslednej erupcii na ostrove došlo približne pred 3 500 rokmi.

Ostrov Gran Canaria je známy širokou škálou mikroklimatických oblastí. Priemerné denné teploty sa pohybujú od 20°C v zimných mesiacoch do 26°C v letných mesiacoch. Nočné teploty v pobrežných oblastiach ani v najchladnejších mesiacoch neklesajú pod 10°C na západe a severe ostrova, resp. 15°C na východe a juhu ostrova. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 200 mm, pričom júl, august a september sú mesiacmi bez zrážok. Väčšina dažďových zrážok spadne v zimných mesiacoch, ale aj to najmä na severe ostrova a vo vnútrozemí. Slnečný svit sa celoročne pohybuje v rozpätí 11 – 13 hodín. Sever ostrova a vnútrozemie sú často zahalené oblakmi, ale na juhu ostrova sa oblačné dn, s výnimkou zimy vyskytujú veľmi zriedkavo.

Celý ostrov je rozdelený na 21 správnych oblastí (municipalieties): Agaete, Agüimes, Artenara, Arucas, Firgas, Gáldar, Ingenio, La Aldea de San Nicolás, Las Palmas de Gran Canaria, Mogán, Moya, San Bartolomé de Tirajana, Santa Brígida, Santa Lucía de Tirajana, Santa María de Guía, Tejeda, Telde, Teror, Valleseco, Valsequillo a Vega de San Mateo. Gran Canaria je hrdá na svoje prírodné krásy. Na takmer polovici rozlohy ostrova – 667 km2 (43%) – sa nachádzajú chránené územia s rôznym stupňom ochrany.

Vízové požiadavky

Občania SR môžu navštíviť Španielsko po dobu 90 dní bez zvláštnych požiadaviek. Na cestu postačuje občiansky preukaz.

Pre dovoz a vývoz tovaru sa vzťahujú podmienky ako pri tretích štátoch, nakoľko Kanárske ostrovy nie sú súčasťou EHS.

Úradný jazykŠpanielčina
MenaEuro

Unfortunately there are no accommodations at this location at the moment.

Unfortunately there are no tour offers at this location at the moment.

Abora Buenaventura by Lopesan ****

Abora Buenaventura by Lopesan ****

Hotel Abora Buenaventura od Lopesan Hotels, klasifikovaný ako 4-hviezdičkový, je hotel v centre stre More info
Abora Catarina by Lopesan ****

Abora Catarina by Lopesan ****

Hotel Abora Catarina by Lopesan, pôvodne hotel IFA Catarina, sa nachádza v kľudnejšej časti obľúbené More info
RIU Don Miguel 18+ ***

RIU Don Miguel 18+ ***

Hotel ADULTS ONLY (iba pre dospelých nad 18 rokov) sa nachádza na juhu ostrova Gran Canaria v rekrea More info