Tenerife

Aj keď je Tenerife známe skôr plážami s čiernym pieskom, nájdete tu dostatok nádherných pláži so svetlým pieskom.

Tenerife je najväčším ostrovom súostrovia Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne. Rovnako ako celé súostrovie aj Tenerife náleží z geopolitického hľadiska k Európe, ale geograficky je súčasťou afrického regiónu. Leží približne 320 km od pobrežia Maroka v ostrovnej oblasti Makaronézie, jeho rozloha sú 2 034 km². Na ostrove žije takmer 900 000 obyvateľov, je teda najviac obývaným ostrovom Španielska. Topografickú dominantou ostrova je najvyššia hora Španielska Pico de Teide s nadmorskou výškou 3 718 m.

Santa Cruz de Tenerife je druhým najväčším mestom celého súostrovia a zároveň hlavným mestom ostrovov a sídlom vlády. Druhým hlavným mestom je Las Palmas de Gran Canaria, v ktorom sídli niektoré vládne inštitúcie, parlament a ministri. Spoločne s blízkymi ostrovmi La Palma, La Gomera a El Hierro tvorí provinciu Santa Cruz de Tenerife. Na ostrove sa nachádza Univerzita La Laguna, ktorej história siaha až do roku 1701. Z územno-administratívneho hľadiska pozostáva ostrov z 31 obcí.

Zájazdy na ostrov Tenerife >>>

Aktuálne typy na dovolenku >>>

Pobrežie Tenerife je lemované v prevažnej miere plážami s čiernym pieskom.

Väčšina ostrova je hornatá, najvyšší vrchol sa nachádza v centrálnej časti ostrova. Je ním najvyššia hora Španielska a zároveň tretí najväčší vulkán na svete Pico Teide (3 718 m) a druhá najvyššia hora Kanárskych ostrovov, takisto vulkán Pico Viejo (3 135 m). Celá oblasť je od roku 1954 súčasťou Národného parku Teide, od roku 2007 je tiež zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. V oblasti sa tiež nachádza rozsiahly kráter Las Canadas s priemerom takmer 16 km, pôvodne vulkán, ktorý vybuchol pred tromi miliónmi rokmi. V severovýchodnej časti ostrova sa rozkladá Pohorie Anaga (najvyšší vrchol 1 024 m). Podobne ako pri ostrove Gran Canaria aj na Tenerife sa výrazne odlišujú sever a juh ostrova. Sever je vlhký so subtropickou vegetáciou, úrodný, pestuje sa tu vínna réva, zatiaľ čo juh je horúci, vyprahnutý a kamenistý. Geologicky najstaršími pohoriami na ostrove sú Anaga, Teno a Adeje. Vďaka tomu, že Kanárske ostrovy neboli nikdy spojené s pevninou, tunajšia fauna i flóra je odlišná od tej na africkom kontinente. Vyvinulo sa tu mnoho endemických druhov.

Zájazdy na ostrov Tenerife >>>

Aktuálne typy na dovolenku >>>